probikeaddiction iasi ture private de cicloturism


In fiecare an sunt schimbari in privinta depunerii formularului 230 prin care oricare dintre noi poate redirectiona 2% din impozitul pe venit catre o cauza pe care o sustine - de exemplu, pentru sustinerea cicloturismului si incurajarii mersului pe bicicleta cum e in cazul nostru.

Anul acesta, a fost redusa drastic, cu mai mult de 2 luni, perioada in care pot fi depuse formularele, drept pentru care aveti la dispozitie doar pana pe 15 martie 2019 sa depuneti formularul aferent anului trecut.

Tinand cont ca anul trecut au fost cateva balbaieli in privinta depunerii efective a documentelor - reglementari prin care doritorii de a redirectiona cei 2% trebuiau sa depuna personal la ghiseu sau prin posta aceste formulare, chiar daca mai usor ar fi fost asociatiilor sa le depuna centralizat (pana la urma, s-a putut acest lucru, insa a fost o mare perioada de incertitudine), ne-am gandit sa va prezentam o modalitate ceva mai usoara prin care puteti depune online formularul 230, direct in spatiul privat virtual al ANAF. Pentru asta, trebuie sa fie si ANAF prompt, sa updateze formularul 230 din spatiul virtual, care este la data publicarii acestui articol, pentru anul 2017, in ciuda faptului ca formularul actualizat in format pdf a fost publicat de 2 zile.

Important este de mentionat ca formularul 230 se depune de persoanele care au venituri din salarii sau pensii, in timp ce persoanele fizice autorizate si persoanele care au venituri din chirii sau drepturi de autor, pot redirectiona cei 2% prin completarea declaratiei unice, in campurile dedicate.

 In cazul in care aveti cont in spatiul privat virtual, in meniul din dreapta veti gasi optiunea Depunere declaratii care odata selectata deschide un meniu in care din nou trebuie sa bifati Depunere declaratii, ca in cele din urma sa aveti optiunea D230.

probikeaddiction 2 depunere online

Mare atentie ca in spatiul virtual sa fie formularul actualizat pentru depunerea celor 2% aferenti anului 2018. Cum spuneam la momentul redactarii prezentului articol, in spatiul virtual era doar formularul pentru anul 2017. Speram ca sa fie actualizat cat mai curand, deoarece pare sa fie modalitatea cea mai sigura de a sustine activitatea unei entitati non-profit in care credeti. Anul acesta termenul limita de depunere a acestui formular este 15 martie 2019!

UPDATE! A fost urcat in spatiul virtual formularul 230 aferent anului 2018!

probikeaddiction 2 depunere online2

Avantajul este ca deja datele dvs. ca si contribuabil sunt precompletate. Trebuie sa completati doar datele entitatii pe care o sustineti. Iata exemplu pentru asociatia noastra:

  • denumirea asociatiei: Asociatia Clubul de Cicloturism si Ecologie ProBikeAddiction
  • CIF:3792250 
  • contul bancar: RO89BTRLRONCRT0261715501 (Banca Transilvania)

In cazul in care nu aveti inca cont in spatiul privat virtual al ANAF, trebuie sa parcurgeti cativa pasi prezentati pe site-ul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, insa odata creat contul, veti avea la indemana toate informatiile fiscale legate de dumneavoastra direct din fata calculatorului. Asta practic inseamna STOP cozi pe la ANAF. Pentru a va face cont, primul pas este sa accesati link-ul catre spatiul privat virtual din partea dreapta a site-ului ANAF si sa urmariti pasii. Crearea contului presupune si o ultima vizita la ghiseul de care apartineti.

probikeaddiction 2 depunere online3

 Bineinteles raman in picioare si modalitatile clasice de depunere a formularului:

  • direct la registratura organului fiscal.
  • prin posta, cu scrisoare recomandata, la Administratia Finantelor Publice a localitatii de domiciliu (potrivit legii este acceptata si adresa unde locuieste efectiv deponentul, in cazul in care aceasta este diferita de domiciliu, pentru persoanele fizice care au domiciliul fiscal in Romania) sau la Administratia Finantelor Publice corespunzatoare sursei de venit (de ex. adresa companiei/institutiei angajatoare). Daca nu stii adresa, o gasesti AICI.
  • direct la noi si il vom depune pentru tine (speram sa stea in picioare aceasta varianta si in acest an) - pentru asta te sfatuim sa ne trimiti un mail pe This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  pentru a stabili detaliile.

Daca vrei in continuare sa sustii mersul pe bicicleta atat ca parte a mobilitatii urbane, dar si ca modalitate de relaxare, iti suntem recunoscatori. Gasesti mai jos, formularul 230 precompletat cu datele asociatiei noastre pentru a-ti fi mai usor sa il depui (la posta, ghiseu sau la noi).

 FORMULAR 230

ProBikeaddiction promoveaza de 6 ani mersul pe bicicleta prin ture ghidate de cicloturism, cursuri saptamanale de invatat mersul pe bicicleta in cadrul carora peste 2000 de ieseni au invatat deja sa pedaleze (in colaborare cu Magazinul Decathlon Iasi), cursuri periodice de "mecanica pentru supravietuire" si cursuri de educatie rutiera pe bicicleta in scoli si gradinite (Academia Velo si Academia Velo Junior). De asemenea, punem mare accent pe promovarea pedalatului in siguranta.

Asociatia ProBikeAddiction este membra a Federatiei Biciclistilor din Romania (FBR), afiliata la European Cyclists Federation, presedintele ProBikeAddiction, Ioana Popa, ocupand din 2016 si functia de vicepresedinte in boardul FBR. Impreuna cu organizatii de profil de la nivel national, autoritati publice centrale si locale si jucatori din industria de turism din Romania facem eforturi pentru amenajarea celor 2 rute Eurovelo in Romania si implicit adoptarea unei hotarari de guvern care sa reglementeze marcajele cicloturistice pentru dezvoltarea retelei de trasee cicloturistice marcate de la nivel national.

Daca sunteti curiosi cat de multe am reusit in 5 ani, puteti vizualiza articolul aniversar AICI.

Va invitam sa ne sprijiniti in demersul nostru indreptat spre sanatate, sport, traditii si cultura redirectionand 2% din impozitul pe venit. Va multumim pentru intreaga sustinere si participarea la evenimentele pe care le organizam. 2019 vine cu ture numai bune sa descoperim mai multe valente ale Romaniei frumoase de langa noi!

 FORMULAR 230

©2019 Asociatia ProBikeAddiction

CIF: 33792250            cont: Banca Transilvania: RO89BTRLRONCRT0261715501

 

 

coperta ghid fata pt site

Descarca

GHID DE TRASEE CICLOTURISTICE PT BANNER

Brosura istorica

probikeaddiction brosura Iasi TRASEUL MEMORIEI

banner tla 270 w

banner freerider